SPF (GKF) Nedir?

Sun Protection Factor SPF

Güneş Koruma Faktörü GKF

Güneş koruma faktörü SPF, güneş kremlerindeki güneşten korunma ölçütürdür. Değer yükseldikçe koruma değeri artar.

Güneş kreminin SPF değeri, cildimize uyguladığımız krem ile güneş ışınlarının ne oranda geleceğini gösterir.

Bazı insanlar güneş kremleri üzerindeki değerlerin zamana dayalı bir ölçüt olduğunu düşünürler. Bu çok doğru bir ölçüm değildir. Güneş ışınlarının zamana, bulunduğumuz konuma göre yoğunluğu değişeceğinden sabah 1 saat güneşlenmekle öğlen 1 saat güneşlenmek arasında büyük farklılıklar vardır. Bulutlu günlerde bile güneş ışınlarının yoğunluğu düşmektedir.

SPF değerini bir örnekle anlatalım.

Aynı cildi 100 birim güneş ışınınına maruz bırakalım.

50 SPF krem kullandığımızda bir saatte cildimize gelen ultraviyole ışın miktarının 20 birim olduğunu varsayalım. 50 SPF kremin koruma yüzdesi labratuvar ortamında yaklaşık %98 olsada zamana bağlı bu değerlerde düşüşler olacaktır. Biz tahmini bir değer aldık. Yani krem uyguladığınız andaki koruma değeri ile zamanla değişen koruma değerlerine sahiptir. Bu koruma değerleri terleme, ultraviyolet aktiflerinin dolması, denize girme gibi nedenlerle ya kendi yapısı gereği yada dış etkenlerle azalmaktadır.

Çıplak ciltte bu miktar 100 birimdir.

Yukarıdaki örnekteki gibi 50 SPF güneş kremi cildi yakalşık 5 saat koruyacağını hesap edebiliriz. Bu kağıt üzerindede uygulamadada yanlıştır. Güneş kreminin koruyuculuğu geçen zamanla birlikte daha çok azalmaya devam edecektir. Gerçekte kremi cildinizde 5 saat tutabilmek pek mümkün değildir.

Güneş Kremi Uygulama / Ölçüm Yoğunluğu

SPF değerleri labratuar ortamlarında ölçülürler anlık ölçümleri veya zamana bağlı ölçümleri bulunmaktadır. Anlık ölçümler makinalarda, zamana bağlı ölçümler insan cildinde yapılmaktadır. Kremlerin uygulama yoğunlukları cm^2 alana 2mg (2mg/cm^2) olacak esasta ölçüm metodları uygulanmaktadır. 

Gerçek hayatta bu değerlere uyabilirsek uyguladığımız kremin değerini buluruz. Fazla ve az uygulamak SPF miktarlarında değişimlere neden olacaktır.

Ambalaj üzerinde yazan SPF değeri uVB ışını için olan değerdir. Genelde ambalaj üzerinde uVA için olan değer yazmaz. uVA koruma değeri bir üründe minimum 1/3 uVB koruması kadar olmalıdır. uVB koruması 50 olan bir krem en az uVA 17 koruması olmalıdır.

SPF, güneş kremleri cildinize gelen güneş ışını miktarını azaltarak güneşlenme sürenizi arttıran ürünlerdir.

SPF ler değerlerine göre gruplandırılmışlardır.

SPF6-SPF14 DÜŞÜK KORUMA

SPF15-SPF29 ORTA KORUMA

SPF30-SPF50 YÜKSEK KORUMA

SPF50+ ÇOK YÜKSEK KORUMA

SPF 60-70-100 ile ilgili deetaylı bir bilgim yok. Fakat bunlar bana  biraz ürün pazarlama rakamları olarak gelmekte. Bildiğim ülkeler arası farklı değerlendirmeler olsada, genel skala bu şekildedir. 

SPF ölçümleri çok hassas ölçümlerdir. Dikkat etmemiz gereken bir noktada Bu güneş kreminin ilk ölçümdeki SPF değerini ne kadar süre verdiğidir. Mineral filtreler yansıtma özellikleri olduğundan dolayı kimyasal (organik) filtrelere göre daha uzun süreli koruma sağlamaktadır.

                       

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enquire now

İletişim için formu doldurunuz.